piątek, 11 września 2015

A to stało się dla nas wzorem, ostrzegającym nas...

„Bracia, za przykład cierpienia
i cierpliwości bierzcie proroków,
którzy przemawiali w imieniu Pańskim.”
Jak. 5:10


Podczas studium będzie nas interesowała postać proroka Ezechiela oraz możliwość zastosowania  w dzisiejszych czasach,  ponadczasowych prawd biblijnych zapisanych w Starym Testamencie. Obecnie obserwujemy pewną niechęć do Starego Testamentu. Wiele osób czyta tylko Nowy Testament, kazania są głoszone głównie na podstawie Nowego Testamentu, Psalmów, ksiąg historycznych z pominięciem ksiąg prorockich. Tymczasem Nowy Testament „roi” się od odniesień do Starego Testamentu, w tym do Księgi Ezechiela, głównie w Księdze Objawienia, gdzie mamy aż 16 mniejszych lub większych fragmentów nawiązujących do księgi proroka Ezechiela. 

Trzeba dodać, że sama Księga Objawienia jest mini Starym Testamentem na końcu Nowego Testamentu. Drugą Księgą to List do Hebrajczyków. Wspaniały wykład o arcykapłaństwie Pana Jezusa i rzeczywistości niebiańskiej nawiązujący w wielu miejscach do osób, historii i pism Starego Testamentu.

„Dlatego, jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos jego usłyszycie, Nie zatwardzajcie serc waszych,jak podczas buntu, W dniu kuszenia na pustyni,  Gdzie kusili mnie ojcowie wasi i wystawiali na próbę, Chociaż oglądali dzieła moje Przez czterdzieści lat,  Dlatego miałem wstręt do tego pokolenia I powiedziałem: Zawsze ich zwodzi serce; Nie poznali też oni dróg moich,  Tak iż przysiągłem w gniewie moim: Nie wejdą do odpocznienia mego.” Hebr. 3:7-11

Apostoł Paweł w 1 Kor. 10:5-7,11-12 pisze; „ Lecz większości z nich nie upodobał sobie Bóg; ciała ich bowiem zasłały pustynię.  A to stało się dla nas wzorem, ostrzegającym nas, abyśmy złych rzeczy nie pożądali, jak tamci pożądali.  Nie bądźcie też bałwochwalcami, jak niektórzy z nich; jak napisano: Usiadł lud, aby jeść i pić, i wstali, aby się bawić.   ...  A to wszystko na tamtych przyszło dla przykładu i jest napisane ku przestrodze dla nas, którzy znaleźliśmy się u kresu wieków.  A tak, kto mniema, że stoi, niech baczy, aby nie upadł.” Księga Ezechiela bez wątpienia była napisana dla nas, którzy zapewne znaleźliśmy się u kresu wieków, dla przykładu i ku przestrodze.

Przeczytajmy kolejna wypowiedź Apostoła Pawła do młodego ucznia i przyjaciela Tymoteusza. „A to wiedz, że w dniach ostatecznych nastaną trudne czasy:  Ludzie bowiem będą samolubni, chciwi, chełpliwi, pyszni, bluźnierczy, rodzicom nieposłuszni, niewdzięczni, bezbożni,  Bez serca, nieprzejednani, przewrotni, niepowściągliwi, okrutni, nie miłujący tego, co dobre,  Zdradzieccy, zuchwali, nadęci, miłujący więcej rozkosze niż Boga,  Którzy przybierają pozór pobożności, podczas gdy życie ich jest zaprzeczeniem jej mocy; również tych się wystrzegaj.   ...   Które zawsze się uczą, a nigdy do poznania prawdy dojść nie mogą.  Podobnie jak Jannes i Jambres przeciwstawili się Mojżeszowi, tak samo ci przeciwstawiają się prawdzie, ludzie spaczonego umysłu, nie wytrzymujący próby wiary.  Ale daleko nie zajdą, albowiem ich głupota uwidoczni się wobec wszystkich, jak to się i z tamtymi stało.” 2 Tym. 3:1-9 Paweł powołuje się tutaj nie tyle na Stary Testament, ale na ludowe opowieści z czasów Mojżesza, zapisane w apokryfach,  Pierwsi uczniowie nie tylko znali pisma Starego Testamentu, ale też niektóre apokryfy. Apostoł przestrzega nas przed przeciwstawianiu się prawdzie, która jest zapisana także w Starym Testamencie.

W kolejnym fragmencie, pisanym również do Tymoteusza, Paweł pisze; „I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma święte (Stary Testament), które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa.  Całe Pismo  (wtedy nie było jeszcze Nowego Testamentu) przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, Aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.”  2 Tym. 3:15-17  Niech te słowa będą kluczowymi podczas naszego studium.

Paweł dodaje, że te wszystkie miejsca w Starym Testamencie były ważnymi cieniami rzeczy przyszłych. „Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu.  Wszystko to są tylko cienie rzeczy przyszłych; rzeczywistością natomiast jest Chrystus.”  Kol. 2:16-17

Inni Apostołowie również odnosili się do Starego Testamentu, m.in. do Sodomy i Gomory. „Miasta Sodomę i Gomorę spalił do cna i na zagładę skazał jako przykład dla tych, którzy by mieli wieść życie bezbożne,” 2 Piotr. 2:6; „Tak też Sodoma i Gomora i okoliczne miasta, które w podobny do nich sposób oddały się rozpuście i przeciwnemu naturze pożądaniu cudzego ciała, stanowią przykład kary ognia wiecznego za to.” Judy 1:7 Spalenie Sodomy i Gomory jest przykładem, znakiem i ostrzeżeniem dla naszego pokolenia. Podobne miejsca, znaki, cienie rzeczy przyszłych, zapewne znajdziemy w Księdze Ezechiela.

"Cokolwiek bowiem przedtem napisano, dla naszego pouczenia napisano, abyśmy przez cierpliwość i przez pociechę z Pism nadzieję mieli." Rzym. 15:4

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz