niedziela, 20 listopada 2016

Ezechiela 43: 13-27

Ołtarz całopalny

"Takie są wymiary ołtarza w łokciach - łokieć wynosi [jeden] łokieć i piędź. Rów [wokół] niego ma wynosić łokieć [wysokości] i łokieć szerokości. Obramowanie na jego krawędziach wokoło wynosi jedną piędź. Taka jest wysokość ołtarza.  Od rowu w ziemi aż do [szczytu] najniższej części podstawy dwa łokcie [wysokości], a jeden łokieć szerokości. Od małej podstawy aż do [szczytu] wielkiej podstawy są cztery łokcie [wysokości] i jeden łokieć szerokości.  Palenisko ma być cztery łokcie [wysokie]. Od paleniska w górę wznoszą się cztery rogi.  Palenisko ma dwanaście [łokci] długości na dwanaście łokci szerokości. Jest to kwadrat.  [Wielka] podstawa ma po czterech stronach czternaście [łokci] długości i czternaście szerokości. Obramowanie wokoło niej wynosi pół łokcia, a wgłębienie, które posiada, wynosi łokieć wokoło. Jego stopnie mają się znajdować po stronie wschodniej.  I rzekł do mnie: Synu człowieczy, tak mówi Pan, Jahwe: Te są przepisy ołtarza na dzień, w którym zostanie wykonany, aby mogły na nim być składane ofiary całopalne i wylewana na nich krew."

Zasady, nakazy, przepisy...

Przyglądam się wizji Ezechiela. Chciałbym jak najwięcej zobaczyć z tego co widział prorok. Porównuję tłumaczenia i dochodzę do wniosku, że gdyby dać architektom do narysowania planu Świątyni Ezechiela na podstawie różnych tłumaczeń Biblii otrzymalibyśmy różne projekty. A zatem który projekt, według którego tłumaczenia przyjąć?

Co jest istotnego w tym co Ezechiel przekazał potomkom Jakuba (Izraela), i co z tego jest ważne dla nas ? Wrócę do poprzednich wierszy. Przeczytajmy fragment z Ezechiela 43: 10-12 „Synu człowieczy, pokaż ludowi izraelskiemu świątynię. Niech się wstydzą swoich grzechów i niech wytyczą jej układ. Gdy ogarnie ich wstyd z powodu ich czynów, opisz im wygląd świątyni, jej układ, jej wyjścia i wejścia, i cały jej kształt. Wypiszesz dla nich wszystkie jej urządzenia, wszystkie plany i cały jej regulamin. Niech przestrzegają wszystkich jej zasad i nakazów. Niech je zachowują! Takie jest prawo świątyni. Cały jej obszar na szczycie góry jest bardzo święty. Takie jest prawo świątyni”

W dalszej części mamy dokładny opis ołtarza. "To są przepisy dotyczące ołtarza." Zasady, nakazy, przepisy... Mówimy o przyszłości. Obecnie teologowie odchodzą od retoryki zakazów i nakazów. Z wielu miejsc słyszymy krzyk; To jest legalizm. Jest Łaska, jest wolność, żadne prawo, żadne nakazy czy zakazy, żadne przykazania nas nie obowiązują.

Tymczasem czytamy; "Niech przestrzegają wszystkich jej zasad i nakazów. Niech je zachowują! Takie jest prawo świątyni. Cały jej obszar na szczycie góry jest bardzo święty. Takie jest prawo świątyni”. Na tym polega świętość, że się jest posłusznym Panu Bogu, że się przestrzega i szanuje Jego przykazania.

W wizji Świątyni prorok Ezechiel widzi dwa ołtarze. Nie ma tam świeczników, nie ma umywalni, nie ma Arki Przymierza. Są dwa ołtarze. Pan Bóg ma w tym upodobanie, gdy mu się coś ofiarowuje, lub poświęca się dla Niego. Ołtarz jest symbolem całkowitego oddania się Bogu, spalenia, wypalenia się. Duchowe życie z Bogiem kosztuje. Paweł pisze;

„Wzywam was tedy, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście składali ciała swoje jako ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu, bo taka winna być duchowa służba wasza. A nie upodabniajcie się do tego świata, ale się przemieńcie przez odnowienie umysłu swego, abyście umieli rozróżnić, co jest wolą Bożą, co jest dobre, miłe i doskonałe.” oraz dalej  „Jednak napisałem do was, bracia, tu i ówdzie nieco śmielej, chcąc wam to odświeżyć w pamięci, a to na mocy łaski, która mi jest dana przez Boga, żebym był dla pogan sługą Chrystusa Jezusa, sprawującym świętą służbę zwiastowania ewangelii Bożej, aby poganie stali się ofiarą przyjemną, poświęconą przez Ducha Świętego.” List do Rzymian 12:1,2; 15:15,16

Apostoł Piotr dodaje; „I wy sami jako kamienie żywe budujcie się w dom duchowy, w kapłaństwo święte, aby składać duchowe ofiary przyjemne Bogu przez Jezusa Chrystusa.” 1 List Piotra 2:5  Dlatego ołtarz jest tutaj tak dokładnie wyeksponowany. Ołtarz ma schody od strony wschodniej, a ten kto składa ofiarę będzie wpatrzony w Boga. Kapłan gdy będzie wchodził po schodach ku palenisku, będzie miał przed oczami Święte Świętych, a tam chwałę Bożą.

To jest przeciwieństwo tego co wcześniej widział prorok. Czytaliśmy o tym jak zacni mężowie, być może kapłani byli zwróceni tyłem do Boga, a przodem ku słońcu. Czytaliśmy też o tym jak stary niemodny ołtarz został zepchnięty w cień nowego, piękniejszego zbudowanego na wzór pogański. "Ołtarz miedziany zaś, który stał przed Panem, (król Achaz) kazał usunąć z przedniej części świątyni, z miejsca pomiędzy nowym ołtarzem a między świątynią Pana i ustawić po stronie północnej tego ołtarza." 2 Król. 16:10-12,14 Teraz ta sytuacja ulega zmianie, wszystko wraca na swoje miejsce. Pan Bóg i ołtarz są w centrum

Chciałbym teraz zwrócić naszą uwagę na wiersz 15, który w tłumaczeniu Wujka brzmi następująco; "A sam Ariel na cztery łokcie: a od Ariela aż ku górze cztery rogi." Słowo "palenisko" nie oznacza zwykłego paleniska. W języku hebrajskim mamy tu wyraz składają się z dwóch członów, które można dosłownie przetłumaczyć jaki "góra Boża" lub "ogień Boży" (Ariel) To nie było zwykłe palenisko, i zwykły ogień. To był Boży ogień. To jest ważna myśl. Ołtarz miał cztery wystające rogi. To jest kolejny ważny szczegół. Rogi symbolizują moc, autorytet, siłę, władzę, panowanie, powodzenie i zwycięstwo.


Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na wiersz 18. Na słowa;
"W dniu, gdy będzie wzniesiony" BW; "Teć są ustawy około ołtarza w dzień, w który zbudowany będzie, aby na nim ofiarowano całopalenia." BG  To jest bardzo istotna dla nas informacja, mówi nam ona, że wizja Ezechiela nie jest tylko symbolem, a jej wypełnienie jest jak najbardziej realne.

Poświęcenie ołtarza

"Kapłanom lewickim,
którzy pochodzą z pokolenia Cadoka i którzy zbliżają się do mnie - wyrocznia Pana, Jahwe - aby mi służyć, dasz młodego cielca na ofiarę przebłagalną za grzech.  Weźmiesz z jego krwi i wylejesz ją na cztery rogi [ołtarza] i na cztery narożniki podstawy, i na obramowania wokoło, i dokonasz jego oczyszczenia i jego pojednania. Weźmiesz młodego cielca na ofiarę przebłagania za grzech i spalisz go w oznaczonym miejscu w obrębie Świątyni poza sanktuarium.  Drugiego dnia ofiarujesz kozła bez skazy na ofiarę przebłagania za grzech i dokona się oczyszczenie ołtarza, tak jak dokonano oczyszczenia przez [ofiarę] cielca.  Gdy dokonasz oczyszczenia, ofiarujesz młodego cielca bez skazy i barana spośród trzody [również] bez skazy.  Ofiarujesz je przed Jahwe. Kapłani rzucą na nie sól, złożą je na całopalenie dla Jahwe.  Przez siedem dni będziesz składał kozła na ofiarę przebłagalną za grzech, na każdy dzień. Ofiarujesz także młodego cielca, a spośród trzody barana, obydwa bez skazy. Przez siedem dni będzie trwać poświęcenie ołtarza. Oczyszczą go i dokonają jego konsekracji (poświęcenia).  A gdy się dopełnią te dni, stanie się, że w ósmym dniu i następnych kapłani będą składali na ołtarzu wasze całopalenia, wasze ofiary zjednoczenia i będę wam łaskawy - wyrocznia Pana, Jahwe."

Kapłan Ezechiel składa ofiary

W Świątyni wszystko musi być idealnie święte. Sterylnie czyste. Dlatego nawet zbudowany ołtarz musi być poddany procesowi oczyszczenia i poświęcenia. "Przez siedem dni będą dokonywać zadośćuczynienia za ołtarz, będą go oczyszczać i poświęcać."

"Weźmiesz z jego krwi i wylejesz ją na cztery rogi [ołtarza] i na cztery narożniki podstawy, i na obramowania wokoło, i dokonasz jego oczyszczenia i jego pojednania."

Czy zwróciliście uwagę na to kto składa ofiary, kto kropi krwią ołtarz, kto przewodzi tej ceremonii oczyszczenia i poświęcenia?  Tak, to prorok Ezechiel. W widzeniu Bożym zostaje on podniesiony do godności Najwyższego Kapłana. Ma ten wielki zaszczyt poprowadzić to piękne i ważne nabożeństwo. Kiedy czytamy ostatnie rozdziały Księgi Ezechiela myślimy o przyszłości. Kiedyś nastąpi zmartwychwstanie. Zmartwychwstanie król Dawid, kapłan Sadok i jego potomkowie. Zmartwychwstanie Ezechiel prorok a jednocześnie kapłan. Czy widzenie się urealni na tyle, że zmartwychwstały Ezechiel dokona poświęcenia ołtarza ? Dałby Bóg abyśmy mogli te rzeczy oglądać.

"Gdy upłyną te dni, w ósmym dniu kapłani będą nadal składać na ołtarzu wasze całopalenia i ofiary wspólnotowe. Wówczas okażę wam swoją łaskawość - wyrocznia PANA BOGA”."

Czy w przyszłości będą składane ofiary ze zwierząt ? Postaram się w następnych rozważaniach odpowiedzieć na to pytanie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz